GİZLİK POLİTİKASI

Utku Gizlilik Politikası

https://utkumakina.com.tr alan adı web sitesinin (kısaca “Site” olarak anılacaktır) tüm hakları Utku Sanayi Ve Enerji A.Ş   (kısaca “Utku” olarak anılacaktır) aittir. Utku olarak bu politikayı hazırlamamızdaki amaç sizlerin sitemizi, ürün ve/veya hizmetlerimizi kullanırken güvenli ve eksiksiz bir şekilde hizmet almanızı sağlamaktır.

Utku; kullanıcıları, iş ortakları tarafından Site üzerinden elektronik ortamda veya sair şekillerde kendisine iletilen kişisel bilgileri, yaptığı sözleşmeler ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilerle paylaşmaz. Bu politika kapsamında üyelerimizin kişisel verileri tamamen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ile uyumlu bir şekilde işlenmektedir.

Aydınlatma Metnimiz işbu Gizlilik Politikası’nın ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu Gizlilik Politikası şunları tanımlar:

 • Hakkınızdaki kişisel verilerinizi hangi amaçla neden topladığımızı,
 • Hangi kişisel verilerinizi işlediğimizi,
 • Kişisel verilerinizi kimlerin görebileceğini,
 • Kişisel verileriniz ile ilgili sahip olduğunuz hak ve seçenekleri,

 

Bu Gizlilik Politikası, Utku tarafından sağlanan her türlü, servis, içerik, platform ve benzeri hizmet ve/veya ürün olarak adlandırdığımız Utku web sitesi ve bağlantılı hizmetler için geçerlidir. https://utkumakina.com.tr/tr adresine yeni bir versiyon yüklemek suretiyle bu Gizlilik Politikasını periyodik olarak güncelleyebiliriz. Herhangi bir somut değişiklik yaparsak değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce sizlere bir bildirim göndererek veya paylaştığınız ve kabul ettiğiniz bildirim yöntemleri ile sizi bilgilendireceğiz.

 

Utku Kimdir?

Utku Makina 30 yılı aşkın sanayi ve ticaret tecrübesine sahip Utku Sanayi ve Enerji A.Ş ye aittir,  Türkiye'nin genç,dinamik ve güvenilir olan şirket, tüm sektörlerde müşterilerini ve paydaşlarını memnun etmeyi kendisine ilke edinmiştir. Grubun Endüstri Alanın'daki alt yapısını güçlendirmek ve yeni iş paydaşları edinmek için sanayi makinaları satışı,kurulumu ve danışmanlığı  yapmaktadır, Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yüksek teknoloji ve kaliteli makine üretimi yapan tedarikçilerle çalışan şirket ,sektöründe kendisini ispatlamış bir çok makine üreticisi ile birlikte çalışmaktadır.

Gizliliğinize Neden Önem Veriyoruz?

Utku Sanayi Ve Enerji Anonim Şirketi olarak, Türk mevzuatı başta olmak üzere, hukuka ve kanunlarına bağlı, bilhassa kullanıcılarımızı ve iş birliği yaptığımız ortaklarımıza karşın hassas davranıyor, hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Bu doğrultuda, özellikle kullanıcılarımızın ve iş birliği yaptığımız ortaklarımızla olan hukuki ilişkilerimizde, gizliliğe özen gösteriyoruz.

Bu Gizlilik Politikası, Utku ürün ve/veya hizmetlerini kullandığınızda kişisel verilerinizi nasıl toplayıp işlediğimizi, iş birliği yaptığımız ortaklar ve kullanıcılarımızla aramızdaki hukuki ilişkide mevcut gizliliğe ilişkin hususları açıklamaktadır. Utku ürün ve/veya hizmetleri; veri toplayabilecek, depolayabilecek ve/veya işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Utku, çeşitli yazılım bileşenlerinden (mobil uygulamalar, web uygulamaları vb.) oluşmaktadır.

Belirli kişisel veri kategorilerini Utku’ya sağlamamayı tercih edebilirsiniz. Ancak, bu tür verileri Utku’ya sağlamamayı seçerseniz, hizmetlerimizin güncellemelerini ya da tüm işlevlerini size sağlayamayabiliriz veya sorularınıza yanıt veremeyebiliriz.

 

Kişisel Verilerinizi Hangi Amaçla Topluyoruz?

Utku sisteminin işlemesini sağlamak ve sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için kişisel verilerinizi Kanun tarafından öngörülen temel ilkelere uygun olarak ve Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları dahilinde aşağıdaki amaçlar doğrultusunda işliyoruz:

 • Talep ettiğiniz ürün ve/veya hizmetleri sağlamak ve sunmak
 • Utku tarafından sunulan ürün ve/veya hizmeti yönetmek
 • Ödemeleri doğrulamak ve onaylamak
 • Size Utku ürün ve/veya hizmetleri ile bağlantılı bildirimler göndermek
 • Utku ürün ve/veya hizmetirini kullanıcılarımıza daha uygun hale getirmek

 

Bununla birlikte kullanıcılarımıza Utku ürün ve/veya hizmetleri sunmak amacıyla aşağıdakiler için gerekli verileri toplamak ve işlemek meşru menfaatimizdedir:

 • Utku ürün ve/veya hizmet ve kullanım deneyimini geliştirmek ve iyileştirmek
 • Utku hizmet deneyiminizi özelleştirmek
 • Yorum ve sorularınıza yanıt vermek ve destek hizmeti sağlamak
 • Utku tarafından sunulan diğer hizmetlerin yanı sıra diğer web siteleri ve hizmetlerde (e-posta da dahil) Utku teklifleri sunmak

Utku ürün ve/veya hizmetlerinin ve özelliklerinin güvenli kalmasını sağlamak, dolandırıcılıkla mücadele etmek ve diğer yollarla kabul edilebilir kullanımı sağlamak amacıyla aşağıdakiler baz gerekli verileri işleyebilir.

Hangi Verilerinizi İşliyoruz?

Topladığımız kişisel veri kategorileri, kullandığınız hizmetlere ve yürürlükteki yasaların gereksinimlerine göre değişir.

Bize doğrudan verdiğiniz veriler;

 • İletişim bilgileri (ad- soyad, e-posta adresi, telefon numaraları vb.)
 • Utku hizmetini kullanırken gönderdiğiniz mesajlar ve diğer içerikler
 • Anketlerde, promosyonlarda, çekilişlerde, yarışmalarda ve diğer etkinliklerde bize sağladığınız veriler

 

Bize vermeyi tercih ettiğiniz diğer veriler;

 • Ödeme hizmeti sağlayıcılarımız, Utku üzerinden yaptığınız tüm satın alma işlemleriyle bağlantılı olarak ödeme bilgileriniz

Kişisel Verilerinize Kimler Erişebilir?

Utku, dışında, verilerinize aşağıdaki durumlarda diğer taraflarca erişilebilir:

 

Hizmet Sağlayıcılarımız

Utku, ürün ve/veya hizmetleri sağlamamıza yardım eden tedarikçilere sahiptir. Bu tedarikçiler, ürün ve/veya hizmetleri sunmak ve görevleri gerçekleştirmek amacıyla yalnızca Utku talimatları uyarınca ve bunlara göre verilerinizi işler.

İş Ortakları ve Kamu Yetkilileri

Ödemeleri doğrulamak ve dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetle mücadele etmek için, diğer şirket ve kuruluşlarla veri işleyebilir ve paylaşabilir ve verileri yasal talepler olması halinde kamu yetkililerine verebiliriz.

Aynı zamanda verilerinizi onayınıza bağlı olarak, yasalara uymak veya kişisel hakları mülkiyeti veya bizim, kullanıcılarımızın veya diğer kişilerin güvenliğini korumak amacıyla ifşa edebiliriz.

Haklarınız ve Seçenekleriniz Nelerdir?

Pazarlama e-postalarını ve diğer pazarlama içeriklerini almamayı seçebilirsiniz. Güncellenen ayarlar hemen geçerli olmayabilir. Utku hizmetleri, hizmet şartları veya bu Gizlilik Politikası gibi konular hakkında pazarlama amacı olmayan iletişimler almaya devam edebileceğinizi lütfen unutmayın.

Kişisel verilerinizi düzeltme, sildirme, verilerinizi kullanma ve paylaşma şeklimize itiraz etme ve verilerinizi paylaşma şeklimizi kısıtlama veya izninizi geri alma hakkına sahipsiniz.

Tüm taleplere makul bir süre içerisinde yanıt veririz. Sizi memnun edecek şekilde henüz ilgilenmediğimiz çözülmemiş bir gizlilik veya veri kullanım sorunuz varsa çözülmemiş şikayetler için  makina@utku.com.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

Veri sahibi olarak yukarıda belirtilen haklarınızdan herhangi birini kullanmak isterseniz lütfen yukarıdaki belirtilen iletişim seçeneklerini kullanın. Tüm taleplere yürürlükteki yasalar çerçevesinde yanıt verilir. Gizliliğinizi korumak için talebinizi yerine getirmeden önce alışveriş faturası veya diğer hesap bilgilerini sorabilir, hesabınızla e-posta adresinizi bağlamanızı isteyebilir veya hizmetlerimiz üzerindeki aktiviteleriniz hakkında size soru sorarak kimliğinizi doğrulamak için ilave adımlar ekleyebiliriz.

Tanımlama Bilgileri (Çerezler) ve Benzer Teknolojiler

Analiz yapmak, hedefe dönük reklamlar sunmak ve dolandırıcılığı önlemek için tanımlama bilgileri ve benzer teknolojileri kullanırız. Tanımlama bilgileri ve benzer teknolojiler, bize ve ortaklarımıza hizmet içinde tercihlerinizi kaydetme ve aktivitelerinizi takip etme olanağı verir. İş Ortaklarımızın kendi gizlilik politikaları uyarınca hareket edebileceğini hatırlatmak isteriz.

Verilerinizi Nasıl Koruyoruz?

Güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlamak için verilerinizi izinsiz erişime, kaybolma, uygunsuz kullanım veya değiştirilmeye karşı korumak amacıyla, sürekli olarak idari, teknik ve fiziksel güvenlik önlemleri geliştiriyor ve uyguluyor; bu şekilde güvenlik tedbirlerini sağlıyoruz.

Verilerinizi, hesabınız etkin olduğu veya Utku ürün ve/veya hizmetlerinin sağlanması için gerekli olduğu sürece saklarız. Kişisel verilerinizi kaldırmamızı talep etmeniz durumunda, kanuni yükümlülüklerimizi yerine getirmek, uyuşmazlıkları gidermek ve sözleşmelerimizi uygulamak gibi meşru ticari çıkarlarımız için gerekli süre boyunca verilerinizi saklayacağımızı bildirmek isteriz.

Bize Ulaşın

Verilerinizin korunmasıyla  ilgili sorularınız varsa veya kişisel verileriniz ile ilgili sorunların çözülmesi için talepte bulunacaksanız, öncelikle bizimle size sağladığımız iletişim araçları üzerinden iletişim kurmanızı tavsiye ederiz, böylece size daha hızlı yanıt verebiliriz.

Alternatif olarak aşağıdaki adresten de iletişime geçebilirsiniz:

İrtibat sorumlusu     : Av. Enes Batuhan Tat

E-posta                      : hukuk@utku.com.tr

Adres                         : Atatürk Mah. Ataşehir Bulvarı No:20 Gardenya 3 Plaza Kat:6 Da:30/ Ataşehir / İstanbul - Türkiye

Son güncelleme tarihi: 01.05.2024